Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, a efectuat o vizită de lucru la Școala Sportivă „Grigore Brașoveanu” din Nisporeni, unde a discutat cu antrenorii și conducerea instituției despre noua formulă de salarizare a antrenorilor, finanțarea școlilor sportive și dotarea acestora cu echipamente moderne.
📌 O școală cu tradiție și performanțe
În prezent, instituția găzduiește peste 550 de copii care practică nouă discipline sportive, printre care fotbal, haltere, handbal, șah, motocross, lupte libere, orientare sportivă, volei și gimnastică pe trambulină. Școala Sportivă „Grigore Brașoveanu” are mai multe subdiviziuni în raionul Nisporeni, în localitățile Vărzărești, Șendreni, Zberoaia, Milești, Seliște, Iurceni, Bălăurești, Bălănești, Bolțun, Ciutești, Șișcani și Bărboieni, asigurând astfel accesul la educație sportivă pentru un număr cât mai mare de copii.
🏅 Campioni formați la Nisporeni
De-a lungul anilor, școala a fost pepinieră pentru numeroși sportivi de performanță care au obținut rezultate remarcabile la Campionate Europene și Mondiale. Printre aceștia se numără:
- Marin Robu, Igor Bour, Ecaterina Tretiacova, Ion Țernă, Gabriela Danilov, Alina Popescu, Mihail Musteață, Concordia Butnaru – campioni la haltere;
- Mihail Cociu – performer la motocross;
- Ion și Anatolie Guidea, Traian Căpățină – medaliați la lupte libere.
🏋️ Investiții necesare pentru viitor
Vizita ministrului Educației vine în contextul necesității de modernizare a infrastructurii sportive și de asigurare a unui cadru financiar stabil pentru antrenori. Școlile sportive joacă un rol esențial în formarea tinerelor talente și în promovarea unui stil de viață activ în rândul copiilor și adolescenților.
Autoritățile își propun să continue investițiile în acest domeniu, astfel încât tinerii sportivi din Republica Moldova să beneficieze de condiții moderne de antrenament și oportunități reale de performanță. 🏆

