ALBASAT
Diverse

Cadavrul unui nou-născut, aruncat într-o gură de canalizare

Cadavrul unui nou-născut a fost găsit într-o gură de canalizare într-o localitate din raionul Căușeni. Informația a fost confirmată pentru IPN de Mariana Didenco, ofițer de presă al Inspectoratului de Poliție Căușeni.

Potrivit poliției, mama copilului a fost identificată. Detalii despre femeie, ce vârstă are și ce a făcut-o să recurgă la acest gest, nu sunt oferite.

Pe caz a fost dispusă expertiza medico-legală care urmează să stabilească cauza decesului.

Femeile care recurg la asemenea gesturi de refulă dau vina pe sărăcie, dar și pe lipsa susținerii din partea partenerului sau a familiei.

Omorul copilului nou-născut, săvârșit în timpul naşterii sau imediat după naştere de către mama care se afla într-o stare de tulburare fizică sau psihică, cu diminuarea discernământului, cauzată de naştere, se pedepseşte cu închisoare de până la 5 ani, potrivit Codului Penal al Republicii Moldova.

Related posts

Fiecare școală va avea regulile proprii de folosire a telefoanelor

AlbasatTV, Nisporeni

Exporturi-record de gaze din România. Teoretic se poate și mai mult, spun economiștii

AlbasatTV, Nisporeni

ENEMO: Campania electorală a căpătat un ton negativ. Abordarea structurată ar atenua consecințele negative

AlbasatTV, Nisporeni

Leave a Comment