ALBASAT

Polonia a reintrodus controlul la frontierele cu Germania și Lituania

ActualitateSocietate

Polonia a reintrodus temporar controalele la frontierele cu Germania și Lituania. Poliția de frontieră poloneză, sprijinită de poliția națională și de militari, verifică traficul de persoane și autovehicule pentru a combate migrația ilegală. Măsura, anunțată săptămâna trecută de premierul polonez Donald Tusk, ca reacție la acțiunile similare adoptate de Berlin, a intrat în vigoare luni, 7 iulie, transmite IPN.

Presiunea asupra lui Tusk s-a intensificat după ce grupuri de extremă dreapta din Polonia au acuzat Germania că transportă migranți pe teritoriul polonez. „Rămânem susținători ai libertății de circulație în Europa, dar aceasta trebuie să fie condiționată de voința comună a tuturor vecinilor, de acțiuni simetrice și unitare, pentru a reduce la minimum fluxul necontrolat de migranți peste granițele noastre”, a declarat Donald Tusk, citat de Euronews.

Premierul de la Varșovia și-a justificat decizia, afirmând că răbdarea Poloniei s-a epuizat, în contextul în care măsurile unilaterale luate de Germania au generat tensiuni și un „sentiment de asimetrie” în rândul cetățenilor polonezi. Scopul controalelor la frontieră este, potrivit lui Tusk, „de a opri în mod eficient returnarea nejustificată a migranților din Germania”.

În ultimele săptămâni, frontiera germano-poloneză a devenit subiect de controversă, mai ales după decizia guvernului german de a înăspri politica privind migrația. Activistul naționalist Robert Bakiewicz a înființat o așa-numită „poliție civilă” pentru apărarea graniței, scrie Deutsche Welle.

Controalele au fost introduse pentru o perioadă de 30 de zile, însă autoritățile nu exclud o posibilă prelungire. Granița de 467 de kilometri cu Germania este monitorizată în 52 de puncte de trecere, iar frontiera de 104 kilometri cu Lituania este supravegheată în 13 puncte, precizează Europa Liberă.