O tânără de 21 de ani, din Comrat, aflată sub influența drogurilor, este suspectată că și-a ucis mama. Trupul femeii de 40 de ani a fost găsit noaptea trecută de poliţie, zăcând într-o baltă de sânge, în propria locuință, transmite IPN.
Contactată de IPN, Liubovi Enac, ofiţer de presă al Inspectoratului de poliție Comrat, a precizat că a fost pornită o cauză penală și că tânără a fost reținută pentru 72 de ore, fiind bănuită de omor intenţionat. Tânăra nu are antecedentele penale.
Liubovi Enac a menţionat că poliţia interoghează persoanele care pot fi implicate sau care deţin informaţii despre acest caz. Vor fi dispuse mai multe expertize. Dacă se vor descoperi circumstanțe atenuante, vor fi luate în consideraţie la stabilirea pedepsei, în instanţă.
Victima a fost înjunghiată de multiple ori cu un cuțit. Potrivit informațiilor preliminare, tânăra s-ar fi certat cu mama din cauza că aceasta ar fi încercat să o interneze la un Dispensar Narcologic.
- Ursula von der Leyen: UE pregătește un nou pachet de 120 de milioane de euro pentru securitatea Moldovei
- Summitul Moldova-UE: Bruxellesul susține avansarea rapidă a negocierilor de aderare
- Noi restricții pentru fumători: din 24 iunie se extinde lista locurilor unde fumatul e interzis
- Amenzi de zeci de mii de lei în raionul Florești pentru arderi ilegale de deșeuri vegetale
- Dosarul expulzării profesorilor turci, restituit procuraturii pentru reluarea urmăririi penale

