ALBASAT
Societate

200 de persoane bolnave de COVID-19, în stare gravă la spital

Numărul persoanelor care se află în stare gravă la spital din cauza COVID-19 a crescut până la 200, dintre care zece sunt la respirație asistată. Datele au fost prezentate de ministra sănătății, muncii și protecției sociale, Viorica Dumbrăveanu, sâmbătă, după ședința Punctului Național Focal, transmite IPN.

Până acum, în condiții de laborator au fost confirmate 2129 de cazuri de COVID-19. Dintre acestea 128 sunt cazuri de import și 2001 sunt cu transmitere locală. Pe parcursul zilei de vineri au fost externate 115 persoane. Până acum, au fost procesate peste 10 mii de teste.

Într-o intervenție video, Gheorghe Țurcanu, directorul Spitalului Clinic al Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, a declarat că, în total, în spital au fost internați 237 de pacienți cu COVID-19, dintre care 106 s-au tratat. Directorul spune că echipamentul de protecție pus la dispoziția personalului, le-a dat posibilitatea medicilor din acest spital să se protejeze de virus la maximum. Până acum, s-au infectat șapte medici și trei lucrători auxiliari. Potrivit lui Gheorghe Țurcanu, colegii său au depășit frica inițială de a se infecta cu COVID-19.

Azi dimineață, Ministerul a informat despre decesul unui bărbat în vârstă de 77 ani din raionul Glodeni. Pacientul diagnosticat cu COVID-19 a fost internat la Spitalul Raional Glodeni pe 11 aprilie. El suferea de cardiopatie aterosclerotică și hipertensiune arterială gr.II.

Related posts

Barurile și restaurantele se închid în Europa lovită de al doilea val de coronavirus. Experții se întreabă dacă măsura va funcționa

Albasat

Maia Sandu apreciază cooperarea dintre primarii orașelor Nisporeni, Ungheni și Călărași

AlbasatTV, Nisporeni

200 de jurnaliști din 23 de țări au fost acreditați în prima săptămână pentru reflectarea CPE

AlbasatTV, Nisporeni

Leave a Comment