ALBASAT
Actualitate Societate

30 de spitale și școli vor fi renovate energetic

Treizeci de clădiri ale unor spitale și instituții de învățământ vor fi renovate energetic în cadrul unui proiect susținut de Agenția Financiară Franceză pentru Dezvoltare. Parlamentul a ratificat joi acordul de facilitate de credit pentru implementarea proiectului, transmite IPN.

În urma măsurilor de eficientizare energetică, autoritățile își propun să reducă cantitățile de energie consumată de clădirile vizate și să diminueze emisiile de CO2.

Împrumutul de 30 de milioane de euro care urmează a fi contractat are o maturitate de 15 ani, iar perioada de grație este de șase ani.

Suplimentar, Guvernul Republicii Federale a Germaniei va acorda un grant de 38,7 milioane de euro. Iar Republica Moldova va avea o contribuție de 4,3 milioane de euro.

Acordul de facilitate de credit a fost semnat la 10 martie 2025.

Related posts

Rata sărăciei absolute în 2019 a constituit 25,2%

Albasat

Alertă de călătorie în teritoriile ucrainene temporar ocupate de Federația Rusă, MAEIE

AlbasatTV, Nisporeni

Curtea suspendă prevederile ce interzic alegerea membrilor partidelor neconstituționale

AlbasatTV, Nisporeni

Leave a Comment