O femeie și nepoata sa au ajuns la spital, după ce au fost lovite de un automobil. Totul s-a întâmplat în seara zilei de 6 august 2021.
Solicitată de Albasat.md, Cristina Vicol, ofițerul superior de presă al IP Nisporeni, ne-a comunicat că accidentul rutier s-a produs pe traseul R-25, la ieșirea din satul Bărboieni, raionul Nisporeni. Femeia, în vârstă de 72 ani, și nepoata sa, de 8 ani, ambele domiciliate în Bărboieni, care se deplasau pe marginea traseului, au fost lovite de un tânăr de 21 ani ce conducea un autoturism Renault Kangoo.
În rezultatul accidentului rutier, femeia și nepoata sa au avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind internate în SR Nisporeni. Conducătorul auto a fost supus testului alcoolscopic cu aparatul „Drager”, rezultatul fiind 00.00mg/l alcool în aerul expirat.
Poliția a inițiat o anchetă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.
- Poliția din Nisporeni avertizează: Pericol major pe gheața râurilor și lacurilor
- Ger puternic și polei: avertismentul poliției pentru locuitorii raionului Nisporeni
- Deconectări de lumină și în nordul țării. Sunt afectați circa 2 700 de consumatori
- În jur de 1 700 de consumatori rămâneau joi dimineața fără curent electric
- BERD a investit peste 500 mln euro anul trecut în Moldova, aproape dublu față de 2024

