Procuratura Anticorupție anunță că acțiunile procurorului general suspendat, Alexandr Stoianoglo, care au la bază sesizarea ex-deputatei Inga Grigoriu, vor fi examinate în continuare de către procurorul desemnat de Consiliul Superior al Procurorilor, Andrei Balan, transmite IPN.
Prin ordonanța emisă de procurorul-șef interimar al Procuraturii Anticorupție, s-a dispus respingerea declarației de abținere de la examinarea sesizării înaintată de către procurorul desemnat, ca fiind neîntemeiată.
Săptămâna trecută, CSP a decis să-l desemneze pe procurorul Andrei Balan pentru a investiga pretinse acțiuni ilegale ale procurorului general suspendat, în cazul expulzării profesorilor turci, invocate de fosta deputată, Inga Grigoriu. Ea îl acuză pe Stoianoglo de lipsă de atitudine. Or, cei care „au răpit profesorii turci, au fost absolviți de răspundere”. Avocații lui Stoianoglo au declarat că decizia CSP surprinde prin ignoranța și lipsa de analiză a hotărârii CEDO din iunie 2019. Potrivit apărării, clientul lor din start și-a exprimat regretul în legătură cu expulzarea din toamna anului 2018 și reiterează că îi pare foarte rău că statul Republica Moldova nu a fost în stare să apere drepturile fundamentale ale profesorilor turci.
- GALERIE FOTO | Zilele Orașului Nisporeni 2026 – Momente de sărbătoare surprinse de ALBASAT
- Cazul dronei din Galați, la ONU: România prezintă probe, iar 56 de state condamnă Rusia
- Impozitul pe bunurile imobiliare trebuie achitat până pe 30 iunie, SFS
- Atacuri rusești în Ucraina: 10 morți, 111 răniți și pagube produse infrastructurii
- Bacalaureatul 2026 a început cu examenul la Limba română pentru alolingvi

