Italienii în vârstă de peste 50 de ani sunt obligaţi să se vaccineze împotriva coronavirusului, conform unei noi legi care a intrat în vigoare sâmbătă. Măsura este valabilă și pentru rezidenții străini.
Cei care nu s-au vaccinat încă au primit o perioadă de graţie până la sfârşitul lunii ianuarie pentru a face acest lucru.
De la 1 februarie, toţi cei care nu sunt vaccinaţi sau care nu au primit a făcut a doză sau o injecţie de rapel, deşi au avut ocazia să o facă, vor fi amendaţi cu 100 de euro, relatează dpa, citată de Agerpres.
Măsura va rămâne în vigoare până la 15 iunie şi se aplică tuturor rezidenţilor cu vârsta de peste 50 de ani, inclusiv cetăţenilor străini.
Începând cu 15 februarie, cei din această categorie de vârstă vor trebui, de asemenea, să prezinte la locul de muncă dovada vaccinării sau a trecerii prin boală şi, dacă nu pot face acest lucru, vor fi obligaţi să lucreze la distanţă. Angajaţii sub 50 de ani pot să prezinte şi un test cu rezultat negativ. Cei care încalcă măsurile riscă amenzi între 600 şi 1.500 de euro.
Introducerea vaccinării obligatorii pentru persoanele în vârstă a stârnit reacţii mixte în ţară.
- Rezultate preliminare BAC 2026 la Nisporeni: rata de promovare a crescut la 86,91%, iar 31 de absolvenți au obținut nota 10 din oficiu
- Un tânăr de 18 ani a murit înecat la Soltănești, Nisporeni. Salvatorii lansează un apel către populație
- Reforma fiscală urmărește aplicarea uniformă a TVA și sprijinirea țintită a persoanelor vulnerabile, ministru
- Cursul valutar oficial – 26.06.2026
- Remote, hibrid sau oficiu: ce format de muncă preferă candidații? Experiment Rabota.md

