Cele mai solicitate abonamente în transportul public urban din municipiul Chișinău sunt cele pentru 6 luni. Deoarece există cerere mare, s-a făcut comandă suplimentară pentru aceste abonamente, a anunțat primarul general al capitalei, Ion Ceban, la ședința operativă a serviciilor municipale, transmite IPN.
Potrivit edilului, în total s-au vândut peste 32 de mii de abonamente de când tariful este de 6 lei, în comparație cu 3-4 mii de abonamente lunar atunci când tariful la transportul public urban era de 2-3 lei.
Se lucrează pentru ca aceste abonamente să fie comercializate și în oficiile poștale.
Ion Ceban a mai comunicat că numărul călătoriilor cu transportul public s-a majorat cu 7%, comparativ cu anul trecut, iar aceasta se datorează inclusiv și faptului că pe străzile capitalei circulă troleibuze și autobuze noi, iar la începutul anului viitor vor fi procurate alte noi unități de transport. În același timp, se lucrează pentru crearea benzilor dedicate transportului public.
Primarul a spus că vor fi verificări în autobuze și troleibuze în contextul în care mai mulți călători s-au plâns că în aceste unități de transport nu ar funcționa aparatele cu aer condiționat. Cele 240 de troleibuze și autobuze procurate recent de municipalitate sunt dotate cu climatizoare, iar șoferii sunt informați despre acest lucru. A existat o tentativă de a instala aparate cu aer condiționat în unitățile vechi de transport, dar există probleme tehnice care nu au permis acest lucru.
- Studenții și masteranzii de la ASEM și USM pot aplica la programul „Școala finanțelor moderne”
- Avocatul poporului s-a autosesizat în cazul deținutului rănit mortal după un foc de avertisment
- Restricții de circulație pentru transportul de mare tonaj pe timp de caniculă
- Concediul de maternitate și cel paternal vor fi incluse în vechimea pentru pensie
- Ucraina simplifică obținerea cetățeniei pentru etnicii ucraineni din Republica Moldova

