Halterofila Anastasia Ceornopolc a cucerit trei medalii la Campionatul European Under 15 din Polonia. Ea s-a ales cu aurul la proba smuls și argintul la aruncat și general. Anastasia a evoluat în categoria de greutate 81 kg, transmite IPN.
Alexandrina Ciubotaru a devenit și ea vicecampioană europeană, dar la Under 17. Ea a cucerit 3 medalii de argint în categoria de greutate 64 kg. Tot la Under 17, Daniel Călin Ciubotaru s-a ales cu medalia de argint la proba smuls și medalia de bronz la total în categoria de greutate 89 kg.
La Under 15, Alexandr Baldji (67 kg) a obținut argintul la proba smuls și bronzul la general, Gabriel Danilov (55 kg) – argintul la aruncat și bronz la total, iar Alexandru Neagu (89 kg) – bronz la aruncat. La Europenele U15 și U17, Moldova a fost reprezentată de 10 halterofili.
- Concediul de maternitate și cel paternal vor fi incluse în vechimea pentru pensie
- Ucraina simplifică obținerea cetățeniei pentru etnicii ucraineni din Republica Moldova
- LIVE 🔴 Transmisiune directă de la ședința Consiliului orășenesc Nisporeni
- Rezultate preliminare BAC 2026 la Nisporeni: rata de promovare a crescut la 86,91%, iar 31 de absolvenți au obținut nota 10 din oficiu
- Un tânăr de 18 ani a murit înecat la Soltănești, Nisporeni. Salvatorii lansează un apel către populație

