ALBASAT
Actualitate Nisporeni Societate

Bacalaureat 2023 în Nisporeni: Primul examen s-a desfășurat fără probleme, conform declarațiilor șefei Direcției de Învățământ

Astăzi, cei 158 de candidați din raionul Nisporeni, provenind din cele trei instituții de învățământ liceal (IP Liceul Teoretic ”Boris Cazacu”, Nisporeni, IP Liceul Teoretic ”Mircea Eliade”, Nisporeni și IP Liceul Teoretic ”Prometeu”, Grozești), au susținut primul examen de Bacalaureat.

Rodica Marian, șefa Direcției de Învățământ, Tineret și Sport Nisporeni, a acordat un interviu pentru ALBASAT, în care a declarat că examenul de astăzi s-a desfășurat regulamentar, fără abateri. Acest lucru dovedește seriozitatea și pregătirea atât a elevilor, cât și a cadrelor didactice implicate în procesul educațional.

Elevii mai au de susținut alte trei examene în următoarele zile:

  • Limba străină – vineri, 9 iunie 2023;
  • Disciplina de profil – marți, 13 iunie 2023;
  • Disciplina la solicitare – vineri, 16 iunie 2023.

Aceste probe vor testa capacitatea elevilor de a demonstra cunoștințele și abilitățile dobândite pe parcursul anilor de studiu liceal, astfel încât să poată obține diploma de bacalaureat și să-și continue studiile superioare sau să se integreze pe piața muncii.

Examenul de Bacalaureat 2023 se desfășoară în două centre aprobate de către Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova: IP Liceul Teoretic ”Boris Cazacu”, Nisporeni și IP Liceul Teoretic ”Mircea Eliade”, Nisporeni. Aceste centre asigură un mediu adecvat și sigur pentru desfășurarea examenelor, respectând normele în vigoare.

Related posts

„Suntem în criză demografică”: numărul copiilor născuți anul trecut este cu 7,9% mai mic

Albasat

16 тыс. леев для бюджетников, инфицированных COVID-19 во время работы

Albasat

Registratorii ASP instruiți pentru a optimiza și eficientiza procedurile de înregistrare a unităților de drept

AlbasatTV, Nisporeni

Leave a Comment