ALBASAT
Diverse

„Aeroportul Chișinău și-ar putea gestiona singur spațiile”, șef APP

Aeroportul Internațional Chișinău ar putea să-și gestionează singur spațiile pe care intenționa să le dea în arendă agenților economici. Potrivit directorului Agenției Proprietăți Publice, Roman Cojuhari, opțiunea respectivă este analizată, în contextul în care veniturile care le-ar aduce această activitate ar fi folosite pentru dezvoltarea Aeroportului din Chișinău, dar și a celui din Mărculești, transmite IPN.

Șeful APP a spus că urmare a unei analize a veniturilor companiilor care activează în aceste spații și discuții cu Agenția de Investiții, a constatat că „echipa de la aeroport se descurcă bine cu administrarea propriu-zisă a aeroportului”, echipa contribuind la generarea unui profit de peste 360 de milioane de lei.

Roman Cojuhari este convins că va crea o echipă care va putea administra aceste spații, astfel încât să fie generate venituri mai mari în bugetul aeroportului, inclusiv în bugetul de stat.

Șeful APP a adăugat că spațiile urmează a fi restructurate și extinse, iar rezultatele vor fi monitorizate.

Licitația pentru chiria spațiilor la Aeroport a fost lansată în anul 2024 și amânată de câteva ori.

Related posts

A început transferul salariilor pentru profesori, ministrul educației

AlbasatTV, Nisporeni

Premieră chirurgicală în Moldova. A fost salvat un pacient cu ciroză hepatică decompensată

AlbasatTV, Nisporeni

Cursul valutar oficial la 27.11.2024

AlbasatTV, Nisporeni

Leave a Comment