ALBASAT

Anastasia Nichita a devenit vicecampioană mondială la Belgrad

ActualitateSocietate

Luptătoarea Anastasia Nichita a devenit vicecampioană mondială în categoria de greutate 57 kg. În finală ea a fost învinsă cu 2-3 de japoneza Tsugumi Sakurai, transmite IPN.

La Mondialul de la Belgrad, Anastasia Nichita a dispus categoric de bulgăroaica Evelina Nikolova, uzbeka Laylokhon Sobirova, nigerianca Odunayo Adekyoroye și turcoaica Elvira Kamaloglu. Pe nigerianca Odunayo Adekyoroye a învins-o și la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Grație clasării în Top 5, Anastasia Nichita și-a asigurat prezența și la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024.