Judocanul Denis Vieru a cucerit medalia de argint la Masters-ul din Ungaria. În finala categoriei de greutate 66 kg sportivul din Moldova a cedat în fața japonezului Ryoma Tanaka, transmite IPN.
Denis Vieru i-a învins pe kârghizul Kubanychbek Uulu, kazahul Gusman Kyrgyzbayev, italianul Elios Manzi și ucraineanul Bogdan Iadov, campion european în 2022, precizează Comitetul Național Olimpic și Sportiv din Republica Moldova.
La sfârșitul anului trecut, judocanul Denis Vieru a cucerit medalia de bronz la Ierusalim și a urcat pentru prima dată pe podium la un Masters. Tot în acest an, sportivul a mai cucerit medalia de bronz atât la Campionatul Mondial, cât și la Campionatul European. Denis Vieru a fost ales cel mai bun sportiv al Moldovei, de către Asociația Presei Sportive din Moldova.
- Maia Sandu: Moldova își poate consolida suveranitatea prin aderarea la UE
- Sentința în dosarul creditelor neperformante de la BEM va fi pronunțată pe 30 iulie
- Guvernul Veștea, respins de Parlament. Premierul desemnat a obținut doar 189 de voturi pentru, cu 44 mai puține decât necesarul
- Rectorul UTM confirmă cazarea muncitorilor străini în căminele fostei Universități Agrare
- Emil Ceban: Reforma fiscală va distruge sistemul medical, avizul nostru este negativ

