ALBASAT
Actualitate Societate

Maia Sandu: Mulțumesc moldovenilor de peste hotare pentru implicare în dezvoltarea țării

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, le-a mulțumit moldovenilor stabiliți peste hotare pentru că „au pus umărul la protejarea democrației în țara noastră”. Șefa statului a discutat cu reprezentanții diasporei la Forumul Alianței Asociațiilor de Băștinași din Moldova, transmite IPN.

„Sunt mândră de modul în care am rezistat, uniți, în fața presiunilor menite să înlocuiască adevărata voință a poporului. Împreună am reconfirmat sprijinul cetățenilor pentru proiectul nostru de țară – să aducem Uniunea Europeană aici, acasă”, a scris Maia Sandu într-un mesaj pe Facebook.

Șefa statului a remarcat implicarea asociațiilor din alianța băștinașilor, entitate care contribuie la modernizarea satelor și orașelor, de rând cu programul „Satul European”. Astfel, afirmă Maia Sandu, concetățenii noștri realizează proiecte în localitățile lor și „creează punți între cei de acasă și cei de peste hotare”.

Related posts

Cursul valutar oficial la 05.06.2020

Albasat

Proiect transfrontalier de servicii de sănătate adresate copiilor

Albasat

Nicolae Negru: Republica Moldova nu are interes pentru alegeri anticipate

Albasat

Leave a Comment