Mărfuri de contrabandă, estimate la un milion de lei, au fost descoperite în urma unor percheziții desfășurate la Comrat și Chișinău. Suspecții ar fi adus bunurile în Republica Moldova din Turcia, fără a le declara și fără a achita taxele de import, transmite IPN.
Potrivit Inspectoratului Național de Investigații, au fost confiscate cantități semnificative de haine de brand, produse de parfumerie ale unor mărci renumite, produse alimentare și chimice de uz casnic, toate fără acte de proveniență. Bunurile urmau să fie vândute în piețele din sudul țării și din capitală.
Anchetatorii au ridicat, de asemenea, înscrisuri olografe, suporturi informaționale și conversații care ar putea servi ca probe în dosarul penal. Investigațiile continuă pentru a stabili toate persoanele implicate în rețeaua de contrabandă.
- Incluziunea romilor în societate – depășirea prejudecăților și promovarea egalității – Emisiune tv
- Televiziunea ALBASAT angajează: Expert editorial
- Veronica Mihailov-Moraru, de la minister la consilier prezidențial în justiție
- Poliția a reținut un nou figurant în ancheta privind coruperea alegătorilor
- Primele două clustere teritoriale au încheiat amalgamarea voluntară

