ALBASAT
Societate

Moldovei i-au fost alocate 100 620 de doze de vaccin Pfizer-BioNTech prin platforma COVAX

Republicii Moldova i-au fost alocate 100 620 de doze de vaccin Pfizer-BioNTech prin platforma COVAX. Vaccinul ar urma să ajungă în țară până la sfârșitul lunii iunie. Despre aceasta a anunțat președintele Maia Sandu, într-o postare pe Facebook, transmite IPN.

„Mă bucur că reprezentanții companiei Pfizer au răspuns atât de repede rugăminții noastre de a obține acces la acest vaccin. Suntem recunoscători țărilor care contribuie la platforma COVAX și ne ajută să accelerăm procesul de vaccinare a cetățenilor”, a șefa statului.

Potrivit Maiei Sandu, vaccinul trebuie administrat, în primul rând, personalului medical și celor aflați în grupuri de risc, precum profesorii, persoanele vârstnice și cu comorbidități. Este inadmisibil ca unele persoane să fie imunizate fără rând și, astfel, să lase într-un mare pericol medicii și alte categorii supuse riscului. Președinta spune că va insista pe un control riguros din partea instituțiilor responsabile cu privire la corectitudinea administrării vaccinului, așa încât cei care au cea mai mare nevoie de el să-l primească cât mai repede.

Related posts

Poliția anunță acțiuni ample de combatere a parcării neregulamentare

Albasat

Prognoza meteo în Nisporeni. Cum va fi vremea în următoarele zile

AlbasatTV, Nisporeni

Peste 2600 de remorci cu frunziș și deșeuri din construcție, evacuate din capitală

AlbasatTV, Nisporeni