Premierul Natalia Gavrilița salută decizia adoptată de Colegiul Comisiei Europene pe marginea cererii Republicii Moldova de a primi statutul de țară candidat pentru aderare la UE. Comisia Europeană a recomandat statelor membre ale Uniunii Europene să acorde Republicii Moldova statutul de candidat pentru aderare, pe baza înțelegerii că Republica Moldova va întreprinde eforturi adiționale într-o serie de domenii cheie, precum reforma justiției, combaterea corupției și reforma administrației publice, se arată într-un comunicat de presă al Guvernului, citat de IPN.
„Azi suntem cu un pas mai aproape de realizarea proiectului de țară al acestei generații – aderarea la familia țărilor Uniunii Europene. Republica Moldova trebuie să fie parte a UE, iar cetățenii noștri merită să trăiască într-o țară unde drepturile omului și supremația legii sunt valori fundamentale. Privim cu încredere și optimism spre ziua de mâine și suntem gata să muncim pentru a ne ridica la standardele țărilor europene”, a menționat Natalia Gavrilița.
De asemenea, șefa cabinetului de miniștri a mulțumit funcționarilor publici, organizațiilor non-guvernamentale, cetățenilor moldoveni stabiliți în alte țări și tuturor celor care au depus efort în procesul de completare a chestionarelor și pregătire a dosarului de țară.
Republica Moldova a depus cererea de aderare la Uniunea Europeană pe 3 martie. Consiliul European, care poate să decidă oferirea statutului de candidat se va convoca săptămâna viitoare, pe 23-24 iunie.
- Studenții și masteranzii de la ASEM și USM pot aplica la programul „Școala finanțelor moderne”
- Avocatul poporului s-a autosesizat în cazul deținutului rănit mortal după un foc de avertisment
- Restricții de circulație pentru transportul de mare tonaj pe timp de caniculă
- Concediul de maternitate și cel paternal vor fi incluse în vechimea pentru pensie
- Ucraina simplifică obținerea cetățeniei pentru etnicii ucraineni din Republica Moldova

