ALBASAT
Actualitate Societate

Peste 22 de mii de pacienți au beneficiat de asistență medicală la Institutul de Ftiziopneumologie

Pe parcursul anului trecut, 22 500 de pacienți au beneficiat de asistență medicală specializată la Institutul de Ftiziopneumologie. Dintre aceștia, o sută sunt refugiați din Ucraina, transmite IPN.

OIM Moldova, cu sprijinul financiar al Ministerului Federal de Externe al Germaniei, a donat Institutului de Ftiziopneumologie un bronhoscop flexibil echipat cu o cameră, o sursă de lumină și fibre optice pentru a permite vizualizarea directă și în timp real a căilor respiratorii.

„Obstrucțiile căilor respiratorii, tuberculoza pulmonară și cancerul pulmonar sunt cele trei afecțiuni principale identificate în timpul unei bronhoscopii, o procedură endoscopică de diagnostic și tratament medical”, se menționează într-un comunicat de presă al OIM Moldova.

Potrivit Institutului de Ftiziopneumologie, se așteaptă ca până la 1 400 de persoane cu diverse boli pulmonare să fie supuse unor proceduri de bronhoscopie în fiecare an.

Related posts

Condamnați la 12 și 8 ani de închisoare după ce au păgubit 50 de agricultori

AlbasatTV, Nisporeni

Cum se luptă Venezuela cu COVID-19. Guvernul lui Maduro îi numește pe cei infectați „bioteroriști”. Medicii, reținuți și intimidați

Albasat

Avertismentul lui Klaus Iohannis: Vom fi obligați să reintrăm în stare de urgență dacă va crește numărul de îmbolnăviri

Albasat

Leave a Comment