Pe 7 și 8 aprilie, la Bruxelles, va avea loc screening-ul bilateral pe Capitolul 29 – Uniunea Vamală. Potrivit Ministerului Finanțelor, exercițiul final de pregătire pentru screening, desfășurat pe 31 martie și 1 aprilie, a evidențiat progresele înregistrate în armonizarea legislației vamale naționale cu acquis-ul comunitar și în implementarea angajamentelor asumate în cadrul procesului de aderare la UE, transmite IPN.
Pe parcursul celor două zile, au fost analizate etapele parcurse în racordarea cadrului normativ și instituțional, ajustarea procedurilor vamale la standardele europene, facilitarea comerțului internațional, consolidarea mecanismelor de control și digitalizarea sistemelor vamale.
„Pregătirea pentru screening-ul bilateral demonstrează angajamentul constant al Republicii Moldova de a avansa în procesul de aderare la Uniunea Europeană”, notează Ministerul Finanțelor.
- Percheziții în toată țara într-un dosar privind activitatea mercenarilor
- Premierul desemnat, la consultări cu fracțiunile parlamentare
- Bulingul și curajul, teme centrale într-un film proiectat la Nisporeni. Află detalii
- Recrutarea obligatorie în armata rusă se va face anul împrejur, conform unei legi noi
- Sute de moldoveni au rămas fără cărțile de identitate românești din cauza domiciliului fictiv

