ALBASAT
Societate

Situația cu utilizarea spațiului aerian al Moldovei rămâne neschimbată din 21 martie, AAC

Situația cu utilizarea spațiului aerian al Republicii Moldova rămâne neschimbată începând cu 21 martie. Precizările sunt făcute de Autoritatea Aeronautică Civilă în contextul mediatizării pe rețelele sociale a informației precum că spațiul aerian al Republicii Moldova ar fi ocolit pe o rază de aproximativ 100 km, transmite IPN.

După începerea operațiunilor militare pe teritoriul Ucrainei, spațiul aerian al Republicii Moldova a fost închis. Începând cu 21 martie, o parte din spațiul aerian al Republicii Moldova a fost redeschis pentru aviația civilă, doar pe direcția vest (Chișinău-Iași).

„În acest sens, dar și datorită faptului că spațiul aerian al Ucrainei rămâne închis pentru aviația civilă, aeronavele civile NU survolează spațiul aerian al Republicii Moldova”, precizează AAC.  

Related posts

Circa 250 de receptoare pentru televiziune digitală, oferite suplimentar oamenilor din Ungheni

Albasat

Măsurile din perioada stării de urgență nu trebuie să știrbească drepturile omului, ombudsman

Albasat

Cont pentru donații destinate reconstrucției Filarmonicii Naționale

Albasat

Leave a Comment