Un bărbat din nordul țării a fost condamnat la 25 de ani de închisoare pentru viol, dar și pentru acțiuni violente cu caracter sexual comise în privința fiicei sale minore, transmite IPN.
Potrivit Procuraturii Generale, faptele ilegale au fost comise în perioada anilor 2017-2020. Învinuitul locuia împreună cu soția și fiica lor minoră. În timp ce soția sa nu era acasă, acesta profita de imposibilitatea minorei de a se apăra și de a-și exprima voința din cauza vârstei fragede, precum și de a înțelege caracterul acțiunilor. Prin constrângere fizică și psihică, el a întreținut cu minora mai multe rapoarte și acte sexuale.
Învinuitul a pledat nevinovat. Prin sentința Judecătoriei Edineț, sediul central, el a fost condamnat la 25 de ani de închisoare cu executarea pedepsei în penitenciar de tip închis.
Sentința nu este definitivă și poate fi contestată în termen de 15 zile la Curtea de Apel Bălți.
- Prețul motorinei standard scade sub 27 de lei pe litru
- Locuitorii din Cahul vor plăti mai mult pentru apă potabilă
- Noile provocări de securitate și rolul tehnologiilor, discutate la Chișinău
- Proceduri simplificate pentru despăgubirea pasagerilor curselor aeriene din UE, acord provizoriu
- Maia Sandu, după deschiderea negocierilor pe primul cluster: Aderarea Moldovei la UE este un proces în desfășurare

