Înainte de vacanța de iarnă, începând cu 21 decembrie, elevii din clasele primare, gimnaziale și liceale vor învăța la distanță. Un ordin în acest sens a fost emis de Ministerul Educației, Culturii și Cercetării.
Instituția precizează că ordinul a fost emis reieșind din evoluția situației epidemiologice și a riscului sporit privind transmiterea virusului SARS-CoV-2. Prin acest document, Ministerul le solicită organelor locale de specialitate în domeniul învățământului și conducătorilor instituțiilor de învățământ general să asigure, în perioada 14-18 decembrie, finalizarea procesului de aplicare a evaluărilor sumative la disciplinele de studii din ciclul primar, gimnazial și liceal.
De asemenea, în perioada 14-24 decembrie, activitățile extrașcolare urmează să fie suspendate în incinta instituțiilor și se vor desfășura doar la distanță.
Elevii intră în vacanța de iarnă începând cu data de 25 decembrie și revin la ore pe 11 ianuarie.
- Ursula von der Leyen: UE pregătește un nou pachet de 120 de milioane de euro pentru securitatea Moldovei
- Summitul Moldova-UE: Bruxellesul susține avansarea rapidă a negocierilor de aderare
- Noi restricții pentru fumători: din 24 iunie se extinde lista locurilor unde fumatul e interzis
- Amenzi de zeci de mii de lei în raionul Florești pentru arderi ilegale de deșeuri vegetale
- Dosarul expulzării profesorilor turci, restituit procuraturii pentru reluarea urmăririi penale

