România este cel mai important partener politic și economic al Republicii Moldova. O spune președinta Maia Sandu, care s-a întâlnit cu președintele Senatului României, Nicolae-Ionel Ciucă, aflat în vizită la Chișinău, transmite IPN.
Maia Sandu a menționat importanța continuării proiectelor de interconectare energetică, inclusiv prin linia electrică aeriană Suceava-Bălți, care vor spori independența energetică a Republicii Moldova.
Cei doi oficiali au vorbit și despre proiectele de modernizare și construire a mai multor poduri peste râul Prut. Potrivit președintei Maia Sandu, acești pași vor contribui la fluidizarea traficului transfrontalier, vor intensifica cooperarea economică dintre cele două maluri și ne vor apropia și mai mult de România și UE, se arată într-un comunicat de presă emis de Președinție.
Președinta a apreciat ajutorul necondiționat al României oferit Republicii Moldova de-a lungul timpului, menționând că autoritățile de la Chișinău contează mult pe expertiza și contribuția României în procesul de integrare europeană.
- Concediul de maternitate și cel paternal vor fi incluse în vechimea pentru pensie
- Ucraina simplifică obținerea cetățeniei pentru etnicii ucraineni din Republica Moldova
- LIVE 🔴 Transmisiune directă de la ședința Consiliului orășenesc Nisporeni
- Rezultate preliminare BAC 2026 la Nisporeni: rata de promovare a crescut la 86,91%, iar 31 de absolvenți au obținut nota 10 din oficiu
- Un tânăr de 18 ani a murit înecat la Soltănești, Nisporeni. Salvatorii lansează un apel către populație

