SA „Moldovagaz” va achiziționa gaze naturale de la SA „Energocom” și în luna septembrie. Ultima a câștigat licitația desfășurată pe platforma „BRM EST”, transmite IPN.
Conform condițiilor de licitație, cantitatea de gaze naturale contractată între părți este de 170 240 MWh sau 16 milioane de metri cubi (estimativ).
Prețul de livrare se va stabili în ultima zi a lunii august, formula de preț fiind legată de indicele bursier TTF front month index.
În luna august „Moldovagaz” a procurat gaz de la „Energocom” la un preț de 347,18 euro pentru o mie de metri cubi.
- Rușii retrag masiv numerar din bănci, de frica naționalizării depozitelor
- 57 de microbuze noi pentru transportarea elevilor, transmise instituțiilor de învățământ din Republica Moldova
- Protest la ANRE împotriva majorării prețului gazelor
- De la 1 septembrie, gazul se scumpește cu aproape 6 lei pe metru cub
- CFM: Toate vagoanele disponibile sunt rezervate pentru producătorii moldoveni, tranzitul cerealelor ucrainene se face cu vagoane ale operatorilor din Ucraina

