Ministerul Afacerilor Externe de la Chișinău recomandă cetățenilor moldoveni care se află, tranzitează sau intenționează să se deplaseze în India să evite deplasările în regiunea Jammu și Kashmir, precum și în zonele de frontieră cu Pakistanul, din cauza riscului ridicat de atacuri teroriste și acțiuni ale grupărilor insurgente sau separatiste, transmite IPN.
Cetățenii moldoveni din India aflați în situații de pericol pot cere ajutor la misiunea diplomatică a țării de la New Delhi, la numărul de telefon: +91 9971699110 sau la adresa electronică: consul.newdelhi@mfa.gov.md.
Situația din regiune a escaladat după ce grupul militar Frontul de Rezistență și-a revendicat responsabilitatea pentru atacul din orașul turistic Pahalgam din Himalaya. Într-un mesaj pe rețele de socializare în care își preciza motivele, acesta a criticat „străinii”, despre care a spus că „încearcă să se stabilească ilegal” în regiune, relatează Euronews.
Un grup de bărbați înarmați au deschis focul asupra unor turiști din Kashmirul administrat de India. În urma atacului au decedat cel puțin 26 de persoane, potrivit poliției indiene.
Guvernul și forțele de securitate din India au menționat că Frontul de Rezistență este un front pentru grupul islamist armat Lashkar-e-Taiba, înființat de mult timp în Pakistan.
Miercuri seara, New Delhi a acuzat Pakistanul că sprijină „terorismul transfrontalier” și a început să degradeze legăturile diplomatice, suspendând un tratat cheie de împărțire a apei și închiderea punctului principal de trecere a frontierei terestre.
Islamabad a negat acuzația de complicitate la atac și a spus că va răspunde acțiunilor Indiei și va convoca Comitetul pentru Securitate Națională, care este compus din înalți oficiali civili și militari.
„Pakistanul respinge cu vehemență anunțul Indiei de a suspenda Tratatul Apelor râului Indus. Orice încercare de a opri sau devia fluxul de apă aparținând Pakistanului, conform tratatului, va fi considerată un act de război și va fi urmat răspuns cu toată forța”, a declarat premierul Pakistanului, Shehbaz Sharif citat de Al Jazeera.

