A doua zi la rând, regiunea transnistreană a solicitat și a primit pentru data de 7 februarie o cantitate de trei milioane de metri cubi de gaze din contul grantului oferit de Uniunea Europeană, transmite IPN.
Potrivit Energocom, acest volum este maxim admis de către Comisia pentru Situații Excepționale în contextul asigurării cu gaze europene a consumatorilor din raioanele de est.
De la 1 februarie până pe 7 februarie inclusiv, Energocom a cumpărat de pe bursele din regiune și a livrat în rețeaua națională, conform solicitărilor Tiraspoltransgaz, 17,2 milioane metri cubi de gaze.
Pentru achizițiile de gaze destinate consumatorilor din stânga Nistrului, Uniunea Europeană a alocat 20 de milioane de euro, dintr-un grant de 30 de milioane oferit Republicii Moldova în contextul crizei energetice. Conform Ministerului Energiei, acești bani sunt folosiți și pentru menținerea în funcțiune a unui bloc al MGRES până pe 10 februarie.
- Jurnalul unui Nisporenean: Vulcănești, un sat aparte
- Țigări identificate la Chișinău, ridicate la Londra
- Undă verde pentru 1,9 miliarde de euro din partea UE
- 18 martie, Ziua reciclării deșeurilor electrice. 3 300 de echipamente uzate, colectate în Moldova
- Datele despre pacienții cu HIV vor fi integrate într-un sistem informațional