O nouă alertă cu bombă a fost anunțată miercuri la Aeroportul Internațional Chișinău. La fața locului s-au deplasat toate serviciile specializate pentru verificări, transmite IPN.
Regia Transport Electric Chișinău precizează că, din cauza alertei a fost afectată circulația troleibuzelor din zonă. Astfel, troleibuzele rutei nr. 30 circulă până la strada Aeroport (stația PECO LukOil). Ulterior, RTEC a anunțat restabilirea circulației.
Inspectoratul General al Poliției menționează că alerta a fost anunțată la numărul de urgență 112. De pe același număr au mai fost efectuate alte două apeluri, prin care s-a anunțat că sediul Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani și Curtea de Apel Chișinău ar fi minate. La fața locului sunt efectuate verificări, iar cetățenii au fost evacuați.
După ce Aeroportul Internațional a devenit în această vară, practic zilnic ținta unor astfel de înștiințări, autoritățile au anunțat mai multe măsuri. Este vorba, inclusiv despre restricționarea accesului în terminalul aeroportului, acesta fiind permis doar personalului și călătorilor.
Autorul alertei false cu bombă riscă amendă de la 27500 până la 42500 de lei, 240 de ore de muncă neremunerată în folosul comunității sau închisoare de până la doi ani.
- Alertă OMS: Urgență globală după 80 de decese cauzate de o tulpină Ebola
- UE a trimis în Moldova încă un lot de materiale pentru combaterea poluării de pe Nistru
- Turneu de minifotbal în memoria eroului Tudor Țernă, organizat la Nisporeni
- Ambasadorul agreat al Rusiei, convocat la MAE
- Președinta efectuează vizite la Parlamentul European, în Țările de Jos și în Cehia

