ALBASAT

Amintiri Luminoase: eveniment de comemorare pentru Eugeniu și Maria Covalschi din Nisporeni

ActualitateNisporeniSocietate

Premieră memorabilă la Nisporeni – un concert inedit cu ”Vali Boghean Band” în semn de omagiu adus celor care au fost consacrații profesori Maria și Eugeniu Covalschi.

Centrul de Cultură și Tineret ”Luceafărul” a adunat laolaltă locuitori ai urbei, dascăli și manageri școlari, elevi și foști elevi, oaspeți din localitățile raionului – toți ghidați de respectul și recunoștința pentru soții Covalschi.

De o rară cumsecădenie și generozitate, Maria și Eugeniu Covalschi au îndrumat pe calea vieții câteva generații de discipoli.

Spectacolul în memoria profesorilor Maria și Eugeniu Covalschi a fost o premieră pentru comunitatea nisporeneană. O premieră demnă de urmat pentru că avem oameni demni de recunoștința noastră. Comemorarea înaintașilor, la o adică, ne înalță ca oameni și ne face mai oameni.