Banca Națională a Moldovei i-a acordat Familiei Regale a României moneda din argint „100 de ani de la încoronarea Regelui Ferdinand I și a Reginei Maria ca suverani ai României Mari”. Aceasta a fost transmisă ambasadorului României în Republica Moldova, Cristian-Leon Țurcanu, de către guvernatorul BNM, Octavian Armașu, transmite IPN.
În cadrul întrevederii, guvernatorul BNM a ținut să transmită moneda comemorativă însoțită de o scrisoare adresată Majestății Sale Margareta, Custodele Coroanei române.
„Îmi exprim profunda apreciere față de eforturile României de a susține Republica Moldova în toate aspirațiile sale, mai ales pe drumul său european. Un rol aparte îl are Familia Regală, care rămâne un simbol al unității neamului românesc și un promotor important al Republicii Moldova în Europa și în lume. Apreciez eforturile Casei Regale orientate spre impulsionarea creării de punți economice, sociale și culturale între cele două maluri ale Prutului”, a declarat Octavian Armașu, citat într-un comunicat de presă al BNM.
Prin moneda comemorativă consacrată împlinirii a 100 de ani de la încoronarea Regelui Ferdinand I și a Reginei Maria ca suverani ai României Mari a fost consemnat un eveniment de importanță distinctă în istoria României ce a avut loc la 15 octombrie 1922, la Alba Iulia – ultimul act simbolic al unirii tuturor românilor.
Moneda comemorativă a fost pusă în circulație pe 23 decembrie 2022 ca mijloc de plată și în scop numismatic, în 300 de exemplare. Aceasta completează seria „Evenimente istorice” a Băncii Naționale a Moldovei.
- Maia Sandu: Moldova își poate consolida suveranitatea prin aderarea la UE
- Sentința în dosarul creditelor neperformante de la BEM va fi pronunțată pe 30 iulie
- Guvernul Veștea, respins de Parlament. Premierul desemnat a obținut doar 189 de voturi pentru, cu 44 mai puține decât necesarul
- Rectorul UTM confirmă cazarea muncitorilor străini în căminele fostei Universități Agrare
- Emil Ceban: Reforma fiscală va distruge sistemul medical, avizul nostru este negativ

