Studenții și elevii cu drept de vot, care nu au înregistrare la domiciliu sau reședința temporară în localitatea unde își fac studiile, pot vota la alegerile prezidențiale și la referendumul republican constituțional din 20 octombrie la orice secție de votare deschisă în această localitate.
Comisia Electorală Centrală precizează că acești studenți și elevi vor fi obligați să prezinte actul de identitate și carnetul de student sau elev al instituției de învățământ din localitatea respectivă.
Acești alegători vor fi înscriși în lista electorală suplimentară.
- Băncile și furnizorii de plăți, obligați să informeze clar despre comisioane: Parlamentul a votat o nouă lege în prima lectură
- Mandat de arest pe numele fugarului Ilan Șor, în dosarul BEM
- Atac cu drone asupra Moscovei: o rafinărie de petrol, lovită pentru a doua oară în trei zile
- Doi decani de la Universitatea din Comrat, reținuți într-un dosar de corupție. Rectorul, cercetat în libertate
- Prejudiciul escrocheriilor online și telefonice este de 157 de milioane de lei, șeful IGP

