În ultimele 24 de ore, în Republica Moldova au fost procesate 2360 de teste, fiind confirmate 994 de cazuri de infecție cu noul coronavirus, dintre care trei de import. În total, până la ziua de astăzi, în ţară au fost înregistrate 186 447 de cazuri de COVID-19.
Potrivit datelor Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale (MSMPS), din numărul total de cazuri, 30 sunt lucrători medicali: medici – 11, asistenți medicali – 15, personal auxiliar – 4.
În total, în cadrul instituțiilor medico-sanitare spitalicești sunt internați 3844 de pacienți confirmați cu infecția COVID-19, dintre care 307 în stare extrem de gravă (56 de pacienți sunt conectați la aparate de respirație asistată).
În același timp, în tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate de COVID-19 se află 10 021 de persoane, iar 17 739 sunt sub supraveghere la domiciliu.
Alte 655 de persoane au fost vindecate. În total, 166 833 de persoane au fost tratate de COVID-19.
Totodată, MSMPS informează despre înregistrarea altor 26 decese provocate de COVID-19, numărul morților ajungând la 3975. Printre cei decedați se numără și un conferențiar universitar la USMF ”Nicolae Testemițanu” și un medic chirurg în cadrul Spitalului Raional Cahul. Până la ziua de azi, 91 de lucrători medicali au decedat din cauzat infecției COVID-19.
- GALERIE FOTO | Ultimul sunet de clopoțel la Liceul Teoretic „Mircea Eliade” din Nisporeni
- Conducerea țării condamnă atacul cu dronă din Galați și își exprimă solidaritatea cu România
- Președintele României convoacă de urgență CSAT în urma atacului cu dronă din Galați
- Două persoane rănite la Galați, în România, după explozia unei drone care a lovit un bloc locativ
- Circa 3 800 de elevi vor primi nota 10 din oficiu la bacalaureat la Limba străină

