Guvernul a majorat cu 1 leu norma bănească pentru asigurarea prânzului elevilor din instituțiile de învățământul profesional tehnic secundar pentru anul curent. Potrivit proiectului aprobat, norma crește de la 17,30 lei la 18,30 lei, transmite IPN.
Pentru majorarea normei Legea bugetului pentru anul curent include alocații suplimentare în sumă de 2551,1 mii de lei.
Hotărârea intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial.
- Escrocheriile telefonice fac victime zilnic. Cum să nu cazi în capcană
- Cursul valutar oficial – 20.06.2026
- Cadrele medicale și farmaciștii din Nisporeni, premiați pentru profesionalism și dedicare
- Guvernatoarea BNM: reformele financiare apropie Moldova de standardele europene
- Trenul Kiev–Chișinău va circula zilnic din 28 iunie, cu orar nou și vagon pentru copii

