Doi minori au fost salvați de la înec în timp ce se scăldau în iazul orășenesc din Orhei. Copiii au intrat în apă fără a fi supravegheați de adulți, transmite IPN.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență precizează că cele două cazuri au avut loc la doar câteva minute distanță. Inițial, o fată de 15 ani a fost observată de un salvator voluntar că dă semne de înec. Ea era la o distanță de 10 metri de la mal și a fost scoasă din apă în siguranță.
După câteva minute, angajații stației de salvare au observat înecându-se un alt copil. Băiatul de 12 ani intrase, de asemenea, nesupravegheat în apă. El a fost scos la mal conștient, dar în stare de șoc.
Ambii copii au primit îngrijirile de rigoare, viața acestora fiind în afara oricărui pericol.
Salvatorii îndemnă repetat adulții să supravegheze strict copii, în special în preajma bazinelor acvatice. Potrivit datelor IGSU, de la începutul anului, 20 de persoane, inclusiv patru minori, și-au pierdut viața în bazinele acvatice din țară.
- Prioritate pentru apa potabilă în perioada stării de alertă. Consumurile neesențiale ar putea fi restricționate
- Guvernul a aprobat stocuri minime obligatorii de carburanți și restricții la exportul motorinei
- A fost instituită stare de alertă în sectorul energetic și în sectorul hidrologic
- Ședința Guvernului Republicii Moldova din 28 iulie 2026. Ce subiecte se află pe agenda miniștrilor
- Premierul Vasile Tofan convoacă ședința Guvernului pe fondul evoluțiilor din sectorul energetic

