Medicul, care a votat în locul mai multor bătrâni de la azilul din Comrat în cadrul alegerilor din toamna trecută, a fost condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare, transmite IPN.
Instanța de judecată a dispus, de asemenea, ca pe durata termenului de suspendare condiționată a pedepsei, condamnatului să îi fie interzis accesul în incinta azilului în zilele în care se desfășoară alegeri sau referendumuri.
„Această măsură are caracter imperativ, iar potrivit legii, în cazul încălcării obligației impuse, instanța poate dispune anularea suspendării executării pedepsei, urmând ca persoana condamnată să execute efectiv pedeapsa privativă de libertate”, precizează Procuratura Generală.
Medicul a fost recunoscut vinovat pentru faptul că, deși nu avea acest drept, a aplicat ștampila de vot personal, pretinzând că își ajută pacienții – beneficiari ai azilului, în favoarea unui anumit candidat și pentru o anumită opțiune la referendum.
- Vreme caldă în weekend: până la +27 de grade și ploi pe alocuri
- Memorandum între Ministerul Energiei și PNUD pentru modernizarea sistemului energetic
- Ambrozia, sursă majoră de alergii: autoritățile cer intervenții de eradicare
- UE aprobă deschiderea primului cluster în procesul de negocieri cu Moldova
- Consilierii din Nisporeni se reunesc pe 26 iunie. Ce subiecte vor fi examinate

