Republica Moldova și Ucraina continuă să meargă împreună spre aderarea la Uniunea Europeană, iar negocierile ar putea începe în curând. Declarația a fost făcută de Marta Kos, comisară UE pentru extindere, într-o postare pe rețele de socializare, transmite IPN.
În cadrul unui apel cu Olha Stefanishyna, viceprim-ministra pentru integrare europeană și euroatlantică a Ucrainei, Marta Kos a reiterat sprijinul pentru a deschide negocierile de aderare pe primul cluster simultan atât cu Republica Moldova, cât și cu Ucraina.
Săptămâna aceasta, Kos a menționat într-un interviu pentru Radio Europa Liberă că Uniunea Europeană ia în considerare posibilitatea de a continua procesul de aderare cu Republica Moldova, decuplând Ucraina, întrucât eforturile Kievului de a adera la blocul comunitar sunt blocate de Ungaria.
Anul trecut, statele membre ale UE au dat undă verde începerii negocierilor de aderare cu ambele țări candidate, dar niciun capitol de negociere nu a fost încă deschis.
Republica Moldova a depus cererea de aderare la Uniunea Europeană în martie 2022, iar în iunie același an Consiliul European a acordat Moldovei statutul de țară candidată. Pe 25 iunie 2024, Uniunea Europeană a deschis negocierile de aderare cu Republica Moldova. În luna martie anul curent, Chișinăul a ajuns la jumătate în procesul de screening bilateral, prima etapă în cadrul acestui proces de negocieri, după care urmează negocierile pe fiecare cluster.
- Deconectări de lumină și în nordul țării. Sunt afectați circa 2 700 de consumatori
- În jur de 1 700 de consumatori rămâneau joi dimineața fără curent electric
- BERD a investit peste 500 mln euro anul trecut în Moldova, aproape dublu față de 2024
- Cursul valutar oficial la 29.01.2026
- Ceața se menține și joi. Codul galben a fost prelungit

