ALBASAT

La Bruxelles are loc Summitul UE- Moldova: discuții despre aderare, reforme și energie

ActualitateInternațional

La Bruxelles astăzi are loc cel de-al doilea Summit Uniunea Europeană-Republica Moldova. Urmează să fie discutat procesul de aderare la UE, reformele aflate în desfășurare și cooperarea în domenii precum securitatea energetică. Republica Moldova este reprezentată de președinta Maia Sandu, iar Uniunea Europeană de președintele Consiliului European, António Costa, și președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, transmite IPN.

În cadrul reuniunii, liderii vor trece în revistă progresele Republicii Moldova în procesul de reforme, în special în domeniile statului de drept, drepturilor fundamentale și combaterii criminalității organizate. Potrivit oficialilor europeni, Chișinăul a înregistrat progrese substanțiale și a demonstrat angajament în alinierea la acquisul comunitar, în pofida presiunilor externe.

De asemenea, pe agenda discuțiilor se află consolidarea securității energetice, diversificarea surselor de energie și creșterea eficienței energetice. Liderii vor aborda și cooperarea în contextul riscurilor de securitate din regiune și al efectelor războiului din Ucraina.

În context, președintele Consiliului European, António Costa, a declarat că summitul are loc într-un moment istoric pentru Uniunea Europeană și Republica Moldova, după deschiderea primului cluster de negocieri de aderare. Potrivit lui, extinderea este o alegere geopolitică și strategică pentru o Europă mai puternică și mai sigură, reiterând angajamentul ferm al UE pentru parcursul european al Republicii Moldova și menționând că parteneriatul bilateral este mai strâns ca niciodată.

La finalul summitului este așteptată adoptarea unei declarații comune, prin care va fi reconfirmat angajamentul pentru aprofundarea relațiilor UE-Republica Moldova și sprijinirea parcursului european al țării.