ALBASAT
Fără categorie

Mihaela Samoil a urcat pe podium la Festivalul Olimpic al Tineretului European

Luptătoarea Mihaela Samoil a cucerit medalia de bronz la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Baku, transmite IPN.

Ea a evoluat în categoria de greutate 49 kg și a câștigat prima luptă în fața azerei Lala Mirzayeva. În semifinale, sportiva i-a cedat româncei Ana-Maria Pîrvu, dar în meciul pentru medalia de bronz a repurtat victorie în fața polonezei Natalia Walczak.

La 48 kg, luptătorul de stil greco-roman Andrei Vitan s-a clasat pe locul 5. În meciul pentru medalia de bronz, el i-a cedat germanului Noah Englich.

La Baku au făcut deplasarea 28 de sportivi, care concurează la șase probe: atletism, judo, lupte, natația, ciclism și tenis.