Republica Coreea și Noua Zeelandă au fost adăugate pe lista statelor în care Republica Moldova va implementa votul prin corespondență la alegerile parlamentare din 28 septembrie. Proiectul de lege a fost votat astăzi de Parlament în lectură finală. Numărul țărilor în care moldovenii vor putea trimite votul în plic crește la zece, transmite IPN.
La prezidențialele și referendumul din toamna anului trecut, votul prin corespondență a fost pilotat în șase state. Pentru parlamentarele din acest an s-a votat, în prima lectură, extinderea arealului în care moldovenii pot vota prin poștă cu două țări: Japonia și Australia. Un amendament pentru lectura a doua pune Republica Coreea și Noua Zeelandă pe lista țărilor în care se va aplica votul prin corespondență.
„Astfel, lista se va completa cu următoarele state: Japonia, Republica Coreea, Australia și Noua Zeelandă”, a precizat Vasile Grădinaru, unul din autorii proiectului.
Parlamentarul a precizat că extinderea s-a decis „în conformitate cu propunerile formulate în cadrul consultărilor publice, precum și cu recomandările Guvernului și ale Comisiei Electorale Centrale”.
Pentru prima dată, votul prin corespondență a fost pilotat în SUA, Canada, Norvegia, Suedia, Islanda și Finlanda. Pentru această modalitate de vot la scrutinele din 2024 au optat în jur de 1800 de alegători moldoveni.
Alegerile parlamentare urmează să aibă loc pe data de 28 septembrie.
- Cursul valutar oficial – 17 iunie 2026. Vezi cotațiile stabilite de BNM
- Prețul motorinei standard scade sub 27 de lei pe litru
- Locuitorii din Cahul vor plăti mai mult pentru apă potabilă
- Noile provocări de securitate și rolul tehnologiilor, discutate la Chișinău
- Proceduri simplificate pentru despăgubirea pasagerilor curselor aeriene din UE, acord provizoriu

