Comisia Electorală Centrală a atribuit noi mandate de consilier în două consilii locale din raionul Nisporeni. Este vorba despre consiliul comunal Șișcani și consiliul sătesc Cristești.
În primul caz, potrivit unei hotărâri din 12 iulie 2022 a CEC, a fost ridicat, în baza cererii de demisie, mandatul consilierului Gaşper Maria aleasă pe lista Blocului electoral „ACUM Platforma DA și PAS” în Consiliul comunal Șișcani, raionul Nisporeni, și a atribuit mandatul de consilier candidatului supleant Sîrbu Tudor.
Consilierul Sîrbu Tudor are obligația de a respecta termenul de 30 de zile pentru înlăturarea stării de incompatibilitate în cazul apariției acesteia.
În cel de-al doilea caz, CEC informează că, Consiliul sătesc Cristești, raionul Nisporeni, printr-o decizie din 2 iunie 2022, a ridicat mandatul consilierului Mocăneț Nicolai ales pe lista Partidului Democrat din Moldova, în legătură cu absența fără motive întemeiate de la trei ședințe consecutive ale consiliului. Astfel, a devenit vacant un mandat de consilier atribuit partidului respectiv.
CEC a luat act de vacanța unui mandat de consilier în Consiliul sătesc Cristești, raionul Nisporeni și a atribuit mandatul de consilier candidatului supleant Bulat Angela de pe lista Partidului Democrat din Moldova.
Consilierul Bulat Angela are obligația de a respecta termenul de 30 de zile pentru înlăturarea stării de incompatibilitate în cazul apariției acesteia.
- Procurorii cer arest preventiv pentru șoferul care a accidentat mortal doi polițiști la Sângerei
- Studenții vor trebui să declare dacă au folosit inteligența artificială la redactarea lucrărilor universitare
- Mașinile cu sistem eCall vor putea alerta automat serviciul 112 în caz de accident
- Primul caz de Ebola în Franța, confirmat la un medic revenit din Congo
- Transport gratuit și pentru profesorii din școlile reorganizate

