Părinţii care au copii la grădiniţele din capitală sunt atenționași să nu colecteze bani pentru procurarea cadourilor în instituţiile de educaţie timpurie, cu prilejul sărbătorilor de iarnă. Dacă cunosc despre astfel de cazuri, să le raporteze organelor de drept. Este apelul viceprimarului Angela Cutasevici, transmite IPN.
„Este emis un ordin de interzicere a colectărilor de bani. Fiecare manager este responsabil şi este informat despre sancţiunile care urmează a fi aplicate în cazul colectărilor neformale de bani în această perioadă”, a precizat Angela Cutasevici, luni, la ședința operativă a serviciilor municipale.
Cu prilejul sărbătorilor de iarnă, municipalitatea a oferit peste 30 de mii de cadouri (cutii cu dulciuri) copiilor din grădiniţe. Acestea au fost repartizate deja în sectoarele capitalei. Pentru ele municipalitatea a cheltuit 766 de mii de lei.
- Ursula von der Leyen: UE pregătește un nou pachet de 120 de milioane de euro pentru securitatea Moldovei
- Summitul Moldova-UE: Bruxellesul susține avansarea rapidă a negocierilor de aderare
- Noi restricții pentru fumători: din 24 iunie se extinde lista locurilor unde fumatul e interzis
- Amenzi de zeci de mii de lei în raionul Florești pentru arderi ilegale de deșeuri vegetale
- Dosarul expulzării profesorilor turci, restituit procuraturii pentru reluarea urmăririi penale

