ALBASAT

Patru lucrători medicali ai Spitalului Clinic Republican sunt suspecți că ar avea COVID-19

Societate

Patru lucrători medicali ai Spitalului Clinic Republican sunt suspecți că ar avea COVID-19. Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale menționează că este vorba despre un medic, două asistente medicale și o infirmieră, transmite IPN.

La inițiativa directorului spitalului, testele au fost efectuate în cadrul unui laborator privat, dar pentru a preciza diagnosticul vor fi repetate în laboratorul Agenției Naționale pentru Sănătate Publică.

Ministra Viorica Dumbrăveanu a precizat importanța realizării testelor doar în laboratorul ANSP, care este acreditat de Organizația Mondială a Sănătății.