Federația Rusă respinge acuzațiile Ministerului de Externe al Republicii Moldova în legătură cu faptul că cele două drone, căzute pe teritoriul țării noastre duminică, ar fi fost „drone rusești de tip momeală, folosite pentru a induce în eroare apărarea antiaeriană ucraineană”.
„Nu există și nu vor fi dovezi”, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului rus de Externe de la Moscova, Maria Zaharova, în cadrul unei conferințe de presă.
„Din nou, nu au fost prezentate probe că dronele ar fi de origine rusă și că au fost lansate de pe teritoriul Federației Ruse. Suntem convinși că probele nu vor fi niciodată prezentate, pentru că nu există”, a subliniat Maria Zaharova. Aceasta a făcut apel către autoritățile de la Chișinău să renunțe la retorica antirusească și să nu cedeze în fața unor astfel de provocări.
MAE de la Moscova mai precizează că forțele armate ruse nu utilizează aparate de zbor UAV peste teritoriul statelor vecine cu Ucraina, inclusiv Moldova. Instituția afirmă că și partea ucraineană ar fi lansat drone în aceeași zi.
- Eugen Doga, omagiat în Parlament la un an de la trecerea în eternitate
- Circa 42% dintre locurile de muncă vacante din Moldova, în sectorul bugetar
- Conferința de Investiții UE-Moldova anunță investiții strategice de până la 641 de milioane de euro
- Republica Moldova, obligată de CEDO să plătească despăgubiri de 560 de mii de euro unei companii
- Moldova este pregătită pentru deschiderea negocierilor de aderare la UE, Marta Kos

