În semestrul doi de studii, procesul educațional va începe din 11 ianuarie, cu prezența fizică a elevilor și cadrelor didactice în instituțiile de învățământ din țară. Despre aceasta anunță Ministerul Educației, Culturii și Cercetării, transmite IPN.
Ministerul vine cu îndemnul către elevi, părinți, cadre didactice și manageriale să manifeste un comportament responsabil în familie, în societate și în spațiul școlii, să respecte regulile de sănătate publică cu privire la prevenirea răspândirii infecției COVID-19.
„Reiterăm îndemnul de a respecta normele de sănătate publică conform cerințelor sanitare-epidemiologice și igienice stabilite de către Comisia Națională Extraordinară de Sănătate Publică: respectarea distanței fizice; dezinfectarea mâinilor la intrarea în școli; efectuarea termometriei în fiecare dimineață; dezinfectarea sălilor de clasă, neadmiterea persoanelor străine în instituțiile de învățământ etc.”, precizează MECC într-un comunicat de presă.
În ultima săptămână, până la vacanța de iarnă, care a început pe 25 decembrie, elevii au studia de la distanță.
- Procurorii cer arest preventiv pentru șoferul care a accidentat mortal doi polițiști la Sângerei
- Studenții vor trebui să declare dacă au folosit inteligența artificială la redactarea lucrărilor universitare
- Mașinile cu sistem eCall vor putea alerta automat serviciul 112 în caz de accident
- Primul caz de Ebola în Franța, confirmat la un medic revenit din Congo
- Transport gratuit și pentru profesorii din școlile reorganizate

