O tânără de 19 ani a murit joi, 30 septembrie, ca urmare a complicațiilor provocate de noul coronavirus. Tânăra era internată la Spitalul Raional Călărași și suferea și de obezitate, transmite IPN.
Potrivit datelor Ministerului Sănătății, pe 30 septembrie, 24 de oameni diagnosticați cu infecția COVID-19 și-au pierdut viața. În această zi au fost confirmate 1553 de cazuri noi de infectare.
În spitalele din țară sunt internate 2185 persoane confirmate cu infecția COVID-19, dintre care 156 sunt în stare extrem de gravă, iar 20 de pacienți sunt supuși ventilării mecanice.
Bilanțul cazurilor de COVID-19 în Republica Moldova, de la începutul pandemiei, a ajuns la 294392 de persoane infectate.
- Studenții și masteranzii de la ASEM și USM pot aplica la programul „Școala finanțelor moderne”
- Avocatul poporului s-a autosesizat în cazul deținutului rănit mortal după un foc de avertisment
- Restricții de circulație pentru transportul de mare tonaj pe timp de caniculă
- Concediul de maternitate și cel paternal vor fi incluse în vechimea pentru pensie
- Ucraina simplifică obținerea cetățeniei pentru etnicii ucraineni din Republica Moldova

