La Președinție a avut loc ceremonialul militar-protocolar de transmitere a puterii de către președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, al cărui mandat a expirat, președintelui Republicii Moldova, Maia Sandu. Igor Dodon a întâmpinat-o pe Maia Sandu cu flori, în holul instituției prezidențiale, și i-a urat succese în noua sa calitate.
În conformitate cu prevederile Legii cu privire la simbolurile publice, fostului președinte de țară i-a fost transmisă copia stindardului președintelui Republicii Moldova, în timp ce originalul rămâne la președintele în funcție.
„Copia stindardului președintelui Republicii Moldova, ca simbol al autorității președintelui în calitatea sa de șef al statului, de garant al suveranității, al independenței naționale, al unității și al integrității teritoriale a țării, de comandant suprem al forțelor alarmate al Republicii Moldova și plăcuța personalizată a acestuia, i se înmânează Excelenței Sale, domnului Igor Dodon, președintele al Republicii Moldova, comandant suprem al Forțelor Armate în perioada anilor 2016-2020”, a menționat moderatorul ceremoniei.
După eveniment, Igor Dodon, cum a anunțat mai devreme, avea planificată o vizită în Federația Rusă, alături de primarul general al capitalei, Ion Ceban, și vicepreședintele Parlamentului Republicii Moldova, Vladimir Batrîncea.
- Ursula von der Leyen: UE pregătește un nou pachet de 120 de milioane de euro pentru securitatea Moldovei
- Summitul Moldova-UE: Bruxellesul susține avansarea rapidă a negocierilor de aderare
- Noi restricții pentru fumători: din 24 iunie se extinde lista locurilor unde fumatul e interzis
- Amenzi de zeci de mii de lei în raionul Florești pentru arderi ilegale de deșeuri vegetale
- Dosarul expulzării profesorilor turci, restituit procuraturii pentru reluarea urmăririi penale

