ALBASAT
Diverse

Un nou președinte interimar la Judecătoria Chișinău

Judecătoria Chișinău are un nou președinte interimar. Constantin Damaschin a fost desemnat astăzi în funcție de către Consiliului Superior al Magistraturii. Decizia vine în contextul în care Livia Mitrofan, care asigura interimatul funcției, a fost detașată în CSM în calitate de membru supleant, din data de 12 februarie, transmite IPN.

Președintele CSM, Sergiu Caraman, a declarat că, odată cu detașarea Liviei Mitrofan în CSM, intervine vacanța funcției, iar interimatul urmează să fie asigurat până la desemnarea unui președinte al Judecătoriei Chișinău. Concursul este în desfășurare.

Constantin Damaschin are cea mai mare vechime în muncă în comparație cu ceilalți vicepreședinți ai instanței. De asemenea, au fost invocate aptitudinile administrative ale acestuia.

Related posts

Israelul a atacat Iranul noaptea trecută. Teheranul răspunde

AlbasatTV, Nisporeni

Plahotniuc, dat în căutare internațională de Interpol

AlbasatTV, Nisporeni

Încep reparațiile pe un sector din drumul R26 Bender – Căușeni – Cimișlia

AlbasatTV, Nisporeni

Leave a Comment