A fost lansată campania de informare „Zero diferență, 100% transparență”. Inițiativa are scopul de a reduce diferența de remunerare între femei și bărbați și face parte din eforturile de susținere a Programului de Accelerare a Egalității de Gen în Republica Moldova pentru perioada 2023-2026, promovat de Ministerul Muncii și Protecției Sociale, transmite IPN.
Campania este implementată de Centrul Parteneriat pentru Dezvoltare, în colaborare cu UN Women Moldova, cu sprijinul financiar al Suediei și al Biroului de Cooperare al Elveției. Aceasta se va desfășura în mediul online până pe 27 februarie, când e marcată Ziua Egalității Salariale în Republica Moldova.
Conform calculelor pentru anul precedent, numărul de zile suplimentare pe care femeile trebuie să le lucreze pentru a câștiga o sumă echivalentă cu cea obținută de bărbați este de 58 de zile.
- Cursul valutar oficial – 25.06.2026. Vezi cotațiile stabilite de BNM
- Procurorii cer arest preventiv pentru șoferul care a accidentat mortal doi polițiști la Sângerei
- Studenții vor trebui să declare dacă au folosit inteligența artificială la redactarea lucrărilor universitare
- Mașinile cu sistem eCall vor putea alerta automat serviciul 112 în caz de accident
- Primul caz de Ebola în Franța, confirmat la un medic revenit din Congo

