O femeie din Singapore, care a fost bolnavă de COVID în luna martie, când era însărcinată, a băscut un bebeluș care are anticorpi împotriva noului coronavirus, scrie Reuters. Descoperirea oferă o nouă perspectivă asupra întrebării dacă infecția se transmite de la mamă la făt.
Bebelușul s-a născut în noiembrie și a fost testat negativ la COVID-19, însă prezenta anticorpi împotriva virusului, informează Reuters, citând publicația Straits Times, care a vorbit cu tânăra mamă, Celine Ng-Chan, 31 de ani.
„Medicul meu bănuiește că i-am transmis anticorpi fătului în timpul sarcinii”, a declarat Celine Ng-Chan pentru Straits Times.
Ea a suferit o formă ușoară a bolii și a părăsit spitalul după două săptămâni și jumătate. https://12398b1b6f8391b063c8ae7dc04791f7.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html
Organizația Mondială a Sănătății afirmă că nu se știe încă dacă o femeie însărcinată, bolnavă de COVID-19, poate transmite virusul către făt sau în timpul nașterii.
Până acum, virusul nu a fost detectat în fluidul în care stă fătul în burta mamei sau în laptele de la sân.
Medicii din China au Doctors in China have semnalat prezența și apoi scăderea anticorpilor COVID-19 la bebelușii născuți de femei cu coronavirus, potrivit unui articol publicat în octombrie în jurnalul Emerging Infectious Diseases.
Transmiterea coronavirusului de la mamă la nou-născut este rară, afirmă medicii de la Centrul Medical New York – Presbyterian / Columbia University Irving într-un articol publicat în octombrie în jurnalul JAMA Pediatrics.
- Maia Sandu: Moldova își poate consolida suveranitatea prin aderarea la UE
- Sentința în dosarul creditelor neperformante de la BEM va fi pronunțată pe 30 iulie
- Guvernul Veștea, respins de Parlament. Premierul desemnat a obținut doar 189 de voturi pentru, cu 44 mai puține decât necesarul
- Rectorul UTM confirmă cazarea muncitorilor străini în căminele fostei Universități Agrare
- Emil Ceban: Reforma fiscală va distruge sistemul medical, avizul nostru este negativ

